انجام دادن تاتو و خالکوبی با فروبردن جوهر در بافت پوست، هنر جدیدی نیست و برای هزاران سال است که انجام می‌شود. امروزه، انجام دادن تاتو و خالکوبی بسیار محبوب‌تر نیز شده است و هر روز تعداد بیشتری از افراد بر روی بدن خود خالکوبی می‌کنند. با این حال، ممکن است برخی از افراد به دلایل مختلفی از این تصمیم خود پشیمان شوند و بخواهند که تاتوی خود را پاک کنند. در گذشته، پاک کردن و از بین بردن تاتو کار بسیار مشکلی بود. اما امروزه، با کمک تکنولوژی لیزر، از بین بردن تاتو بسیار آسان‌تر و به نحوی موثرتر انجام می‌شود.

روش‌های سنتی پاک کردن تاتو

روش‌های سنتی برای پاک کردن تاتو شامل جراحی، درمابریژن و کرایوسرجری می‌شود. تمامی این روش‌ها کاملا تهاجمی بوده و خطرات و عوارض جدی مانند عفونت را می‌توانند به همراه داشته باشند. این روش‌ها همچنین دارای دوره ریکاوری چند روزه هستند و افرادی که از این روش‌ها استفاده می‌کنند باید برای چند روز از روند عادی زندگی خود فاصه بگیرند.

پاک کردن تاتو با لیزر

پاک کردن تاتو و خالکوبی در کلینیک ما، یک فرآیند کاملا غیرتهاجمی و ایمن است که توسط تکولوژی لیزر انجام می‌شود. این روش بسیار موثر و ایده‌ال عمل می‌کند و با استفاده از آن، به هیچ عنوان ماند روش‌های سنتی، فرد مجبور به تحمل درد و گذراندن دوره ی ریکاوری نیست.

مکانیزم عملکرد لیزر در پاک کردن تاتو

لیزر رفع تاتو، عملکرد نسبتا ساده‌ای دارد. لیزر، مجموعه از اشعه‌های نوری با طول موج مشخص را به ناحیه تاتو شده می‌فرستد. این مجموعه امواج نوری برای هر شخصی و هر نوع خالکوبی متفاوت است و به طور خاص تنظیم می‌شود. این امواج موجب شکسته شدن جوهر و رنگدانه‌های تاتو به اجزای بسیار کوچکتری می‌شود و در این حالت سیستم ایمنی بدن شما می‌تواند به راحتی جوهر را جذب کند و از بین ببرد.
از آنجایی که جوهر تاتو یک جسم خارجی دربدن شما محسوب می‌شود، سیستم ایمنی بدن شما سعی می‌کند که آن را دفع کند. با این حال که تاتو و جوهر‌های قرار گرفته در بافت پوست بزرگتر از آن چیزی هستند که سیستم ایمنی بدن بتواند آن را دفع کند اما دفع کردن قسمت‌های ریز و جدا شده‌ی جوهر برای سیستم ایمنی بدن کار آسان‌تری است. درواقع علت این که تاتوی شما بعد از مدتی کمی تغییر شکل می‌دهد و مرزهای مشخص آن کمی تار می‌شوند نیز همین موضوع، یعنی تاثیر سیستم ایمنی بدن بر آن، است.

تعداد جلسات مورد نیاز برای پاک کردن تاتو با لیزر

درست مانند اغلب روش‌های لیزردرمانی، در این روش نیز برای رسیدن به نتایج دلخواه، لازم است که لیزردرمانی برای چند جلسه تکرار شود. البته چند عامل مختلف بر تعداد جلسات مورد نیاز برای پاک کردن تاتو موثر هستند، از جمله رنگ و شکل تاتو، اندازه‌ی تاتو، مدت زمان گذشته از انجام تاتو و چگونگی و کیفیت انجام تاتو. پزشک شما بعد از دیدن تاتوی شما، تمامی این موارد را بررسی می‌کند و به شما خواهد گفت که به احتمال زیاد به چند جلسه‌ی درمانی نیاز خواهید داشت.

ریکاوری و مراقبت‌های بعد از لیزر رفع تاتو

این روش درمانی معمولا عوارض جانبی بسیار خفیفی دارد که موقتی هستند. عوارض پاک کردن تاتو به این روش عبارتند از قرمزی و تورم و احساس خارش در ناحیه لیزر شده. همچنین ممکن است ناحیه لیزر شده نسبت به لمس کردن حساس باشد. استفاده از کمپرس سرد می‌تواند به تسکین این عوارض کمک کند. به طور کلی این علائم بعد از ۴۸ ساعت کاملا برطرف می‌شوند. در موارد بسیار نادری ممکن است کبودی و تغییر رنگ پوست نیز ایجاد شود. در صورتی که این اتفاق رخ داد، شما باید فورا موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
همچنین ناحیه درمان شده تا چند روز الی چند هفت، نسبت به تابش نور حساس خواهد بود و بنابراین شما باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. در صورتی که می‌خواهید از خانه بیرون بروید حتما ناحیه تاتو شده در پوست شما باید لباس پوشانده شود و مقادیر زیادی کرم ضد آفتاب روی آن زده شود. در صورتی که ناحیه درمان شده، روی گردن و صورت شما قرار دارد و نمی‌توانید با لباس آن را بپوشانید، حتما یک کلاه نقاب دار بزرگ استفاده کنید.
این روش درمانی نیازی به گذراندن دوره‌ی ریکاوری ندارد. با این حال اگر شما برای اولین بار است که از این روش درمانی استفاده می‌کنید، بهترین کار این است که چند روزی از کار خود مرخصی بگیرید. توصیه می‌شود که بعد از هر جلسه لیزردرمانی تا جای ممکن استراحت کنید تا جای تاتوی لیزر شده به سرعت خوب شود.

عوارض جانبی

درمان با لیزر اغلب از بسیاری از روش‌های دیگر پاک کردن تاتو مانند پاک کردن، برداشتن، سال ابریژن و یا درم ابریژن ایمن‌تر است، زیرا لیزر به طور انتخابی رنگدانه را در تاتو از بین می‌برد و عوارض جانبی بسیار کمی دارد. با این حال، فرد باید در هنگام تصمیم‌گیری برای پاک کردن تاتو موارد زیر را در نظر بگیرد:

  • محل پاک کردن تاتو در معرض خطر عفونت است.
  • ممکن است که تاتو کاملا برداشته نشود.
  • فرد ممکن است دچار هایپو پیگمانتاسیون شود، به این معنی که پوستی که درمان می‌شود روشن‌تر از پوستی اطراف خواهد بود.
  • تاتوهای آرایشی مانند خط لب، خط چشم و ابرو ممکن است پس از درمان تیره تر شوند.

هزینه پاک کردن تاتو

هزینه پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر یکی از فاکتورهایی است که پرسش بسیاری از افراد قبل از انتخاب این روش است. از آنجا که لیزر روشی ایمن و مطمئن برای این کار است هزینه کردن برای آن منطقی است. قیمت پاک کردن تتو با لیزر بستگی به وسعت خالکوبی و تعداد جلسات مورد نیاز برای پاک کردن آن دارد. همچنین تجربه و تبحر پزشک، هزینه کلینیک و پزشک و بسیاری عوامل دیگر در تعیین هزینه آن موثرند.

سوالات رایج

از چه لیزری استفاده می‌شود؟

پرکاربردترین لیزر مورد استفاده برای پاک کردن و از بین بردن تاتو، لیزر Q-Switched است.

آیا می‌توان تاتو را به طور کامل از بین برد؟

در اغلب موارد پاسخ این سوال مثبت است. اشعه لیزر می‌تواند تاتو را به طور کامل پاک کند. البته این که تاتو از ابتدا چگونه انجام شده است، بر این موضوع تاثیر دارد. در صورتی که تاتو به صورت حرفه‌ای انجام شده باشد، پاک کردن آن نیز بسیار آسان‌تر است. همچنین پاک کردن رنگ‌هایی مانند آبی تیره و مشگی نیز بسیار آسان‌تر است اما رنگ‌هایی مانند قرمز، زرد و سبز به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارند تا محو شوند. رنگ قرمز مقاوم‌ترین رنگی است که پاک کردن آن مشکل است.

آیا این روش دردناک است؟

روش پاک کردن تاتو با لیزر با درد خفیفی همراه است. این درد شبیه به این است که با یک کش لاستیکی روی پوست شما ضربه زده شود. برای آن که شما این درد را احساس نکنید، قبل از انجام لیزر درکانی روی پوست شما، کرم بیحس‌کننده زده می‌شود. با انجام این کار، ناحیه مورد نظر تا حدود زیادی بیحس می‌شود و بیمار در حین انجام لیزردرمانی احساس راحتی می‌کند. برخ از پزشکان همچنین از یک دستگاه خنک کننده برای راحتی بیشتر بیمار نیز استفاده می‌کنند.

آیا این روش بر پوست اطراف ناحیه تاتو شده نیز اثر می‌گذارد؟

اشعه لیزر به نحوی تنظیم شده است که تنها جذب رنگ خاصی که رنگ تاتو است، می‌شود و بنابراین تاثیری بر پوست اطراف تاتو ندارد و پوست شما به رنگ قبلی خود باقی خواهد ماند.

آیا شما تمام رنگ جوهر‌ها را می‌توانید از بین ببرید؟

برخلاف سایر روش‌های پاک کدن تاتو، روش لیزردرمانی می‌تواند رنگ‌های مشگی، آبی، قرمز و سبز را از بین ببرد که این موضوع بدین معناست که به وسیله‌ی لیزر می‌توان اغلب تاتو‌ها را به نحو موثری از بین برد و در پاک کردن خالکوبی ها موثر می باشد .

, , , ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    آخرین دیدگاه‌ها